Fransızca neden zor bir dil?

Herkese merhaba!

Fransızcanın zor bir dil olduğuna önceki blog yazılarımızda değinmiştik. Bugün Fransızcanın zor bir dil olmasının sebeplerinden bahsedeceğiz. Öncelikle şunu söyleyelim, Fransızca dünyadaki tek zor dil değil, Çince, Rusça, Japonca gibi dillerle karşılaştırırsak kolay bile sayılır. Öğrenmesi kolay bir dil değil ama en zoru da değil.

Peki, Fransızca öğrenmek özellikle çocuklar ve yabancılar için neden zor olabiliyor?

Her şeyden önce çok şatafatlı ve süslü bir dil Fransızca. Bunun yanında dilbilgisi, telafuz ve imla kuralları çok ayrıntılı ve kurallara çokça istisna eşlik ediyor.

Gustave Flaubert: “İstisna kuralı teyit eder. Nedenini açıklamaktan kaçının.”

Fransız dilinde istisnaların durumunu büyük romancının bu cümlesi çok iyi anlatıyor. Hatta biraz daha ileriye giderek, kuralların istisnalardan oluştuğunu söylersek çok da abartmış olmayız.

Ama neden bu kadar istisna var Fransızcada?

Öncelikle kelimelerin dişi ve erkek olarak ikiye ayrılması ve bunun herhangi sabit bir kurala bağlı olmamasıyla başlayabiliriz. Bu ayrım dilbilgisi ve imla kurallarını da oldukça etkileyen ve karmaşıklaştıran bir unsur.

İmla kuralları ise, temel tanımlara sahip olmakla birlikte çoğu kez bunların dışına çıkan, yine bolca istisnanın şaşırttığı bir diğer konu. Yine kelimeleri telafuz ederken pek çok kelime yine kurallardan ayrılarak farklı bir okunuşa sahip.

Bunun arkasında yatan sebeplerden biri Fransızcanın Latince ile birlikte, Galya ve Frank dillerinden de köklerini alıyor olması ve farklı yapıların, kuralların birbiriyle çarpışması.

Fransızca, çok zengin kelime dağarcığıyla hem büyülüyor hem korkutuyor. Bir kelimenin en az birkaç eş anlamlısı ve onların da yakın anlamları mevcut. Aslında hiçbiri tam olarak aynı anlama sahip değil ve farklı bir kavrama işaret ediyor.

Bu kadar çok kelimeyi bilmek,öğrenmek göz korkutsa da, Fransızca bu özelliğiyle bir düşünceyi kesin olarak ifade etmeye çok uygun bir dil çünkü her kavramın bir karşılığını tam olarak belirtmeye uygun bir kelime bulunuyor.

Fransızca ne zaman ve nasıl öğrenilmeli?

Tüm bu yönleriyle, erken yaşta, bir Fransız Lisesi’nde veya Fransızca özel ders ile öğrenilip geliştirilmesi daha başarılı sonuçlar sağlayacak bir dil. Bahsettiğimiz zorluklar elbette çözümsüz değil, Fransızca biraz daha fazla emek,tekrar,çaba ve dikkat istiyor hepsi bu.

Fransız Liseleri’nde okuyan öğrenciler hazırlıkta Fransızca çok zor diye isyan ediyorsa hakları var. Kuralların, istisnaların cirit attığı bu labirentimsi dili öğrenirken Fransızca özel ders takviyesi almaları sağlam bir Fransızca temeline sahip olmalarını sağlıyor.

Ayrıca unutmayın ki, ancak bu kadar zengin bir dil bunca edebi şaheserin üretilmesine olanak verebilir. Böylesi bir dilin de kendine özgü zorlukları olacak haliyle.

Zorlukları atlatıp tadına varınca, keşfetmesi keyifli bir yolculuğa dönüşüyor Fransızca öğrenmek merak etmeyin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the Author

Cevapla