1. Fransızca Öğrenmeye en uygun zamanınızı belirleyin

Sabah insanı mısınız yoksa akşama doğru beyni daha aktif olanlardan mısınız?
Zihninizin en açık olduğu zaman dilimini Fransızca öğrenme vakti olarak belirlerseniz daha çok verim alacağınızdan emin olun. Bazıları sabah ilk iş Fransızca çalışmak ile uğraşırken bazıları öğleden sonra veya akşam öğrenmeye açık hissedebilirler. Okul veya iş temposuna göre en verimli ve düzenli olarak sürdürülebilir saat aralıklarını belirleyerek öğretmeninizle program hazırlayın ve takip edin.
Öğrenme/tekrar sürecini en az yarım saat olarak ayarlayın, tabii ne kadar uzun çalışabiliyorsanız o kadar iyi! Çalışma seanslarının arasında bir-iki gün olabilir fakat daha uzun boşluklar olmamasına dikkat edin, unutmayın yabancı dil öğrenmede süreklilik çok önemli bir etken!

 

2. Fransızca müzik dinleyin

Şarkı sözleri yaşayan Fransızca ile tanışmak, Fransız dilini keşfetmek için en keyifli ve pratik kaynaklardan biri. Sözleriyle birlikte dinleyeceğiniz Fransız şarkılarla hem fransız sanatçıları yakından tanıyacak hem de Fransızcanızı geliştireceksiniz. Edith Piaf, Gilbert Becaud, Serge Gainsbourg veya Noir Désir’ çaldığında sözleri mırıldanmanızın arkadaş çevresinde ve aşk hayatınıza katacağı prestije ise inanamayacaksınız!

3. Her fırsatta Fransızcanızı kullanın

Fransızca öğrenme sürecinizi sınıfla sınırlandırmamak, gündelik hayatın bir parçası haline getirebilmek son derece önemli. Bahsettiğimiz şey sadece masanın başına oturup ödev yapıp ders çalıştığınız zaman dilimi ile kısıtlanmamalı, gün boyunca ve mümkün olan her yerde Fransızca ile haşır neşir olmanızı önemle tavsiye ediyoruz.
Örneğin akıllı telefonunuza kaydettiğiniz alıştırma kayıtlarını veya fransızca şarkıları sabah koşu yaparken veya akşam işten eve dönerken yolda akıllı telefonunuzdan dinleyebilirsiniz. Kahvaltı ederken güncel olarak öğrendiğiniz kelime listesini gözden geçirebilir veya akşam fransızca bir film izleyebilirsiniz. Seçenek çok, yeter ki siz isteyin ve hayatınıza dahil edin.

4. Fransızca Derslerinizi ve kendinizi kaydedin

Sınıfta gerçekleştirilen dersleri ve yalnız tekrar yaparken yazdığınız bir metni veya kitaptan parçayı yüksek sesle okurken kendinizi kaydedin. Kayıtları izleyerek telafuz hatalarınızı bulabilir ve düzeltebilirsiniz. Konuşurken kurmakta zorlandığınız yapıları fark edebilir ve üzerinde çalışarak akıcı hale getirebilirsiniz.

5. Her gün Fransızca yazın

Yazma yeni öğrenilen kelimeleri ve gramer bilgisini yaratıcı olarak bir araya getirmenin ve kullanmanın en etkin yöntemidir. Her gün güncel olarak öğrendiklerinizle kısa öyküler, kompozisyonlar,denemeler yazabilirsiniz. Her gün sadece birkaç cümle bile yazsanız bunu alışlanlık haline getirdiğinizde Fransızcanıza büyük katkısı olacaktır. Öğretmeninize veya Fransızca bilen arkadaşlarınıza yazdıklarınızı gösterebilir, böylece hatalarınızı da görebilirsiniz

6. Fransızca atasözü ve deyimler öğrenin

Fransızcanın ders kitaplarında pek karşılaşamayacağınız pek çok yüzü vardır. Deyim ve atasözleri her dilde olduğu gibi Fransızcada da gündelik hayatta yoğun olarak kullanılmaktadır. Fransızca deyim ve atasözlerini öğrenirseniz anadili Fransızca olanların konuşmalarını daha kolay anlayabilirsiniz.

7. Akıllı telefonunuzu ve sosyal medya uygulamalarını Fransızca kullanın

Herkesin bir akıllı telefonu var ve herkes gün boyunca hatırı sayılır bir süreyi elinde telefonla geçiriyor. Öncelikle akıllı telefonunuzun menu dilini Fransızcaya ayarlamak ile başlayın, ardından Facebook, Twitter, Instagram vb sosyal medya hesaplarınızın menülerini Fransızcaya çevirin. Bunun sayesinde hem internet ortamında kullanılan dile hakim olacaksınız hem de çevrimiçi hayatı Fransızca yakalayacaksınız.

8. Hatalarınızı bulun ve düzeltin

Ödevlerinizde yaptığınız hataları öğrendikten sonra dikkatlice inceleyin, sebebini bulun ve sözkonusu sorunu düzeltmek için gerekli konudaki eksiğinizi tamamlayın. Hataların zamanında düzeltilmesi yanlış kullanım alışkanlığına dönüşmemesi açısından çok önemlidir.

9. Fransızca Öğretmeninizle devamlı iletişimde kalın

Fransızca eğitiminiz boyunca, seviyeniz, amacınız ne olursa olsun öğretmeninizle kişisel bir ilişki kurmaya özen gösterin. Öğrenme sürecinde aklınıza takılan noktaları paylaşın, yorumlarını alın, geribildirimlerine değer verin ve tavsiyelerini uygulayın. Profesyonel ve tecrübeli bir öğretmen ile iletişimde kalmak önemli bir artıdır.

10. Gerçekçi olun

Fransızcada ulaşmak istediğiniz seviye ve buraya ulaşmak için kullanacağınız yöntem, zaman, emek faktörlerini hesaba katarak gerçekçi bir yol haritası çıkarın. Örneğin haftada bir kere ders alarak ve hiç ders çalışmayarak B1 seviyesine ulaşmak için kendinize üç aylık bir süre belirlemeniz pek gerçekçi olmayacaktır, fakat bunun yerine Fransızcaya ayırdığınız süreyi arttırarak veya planladığınız süreci uzatarak daha makul ve ulaşılabilir bir takvim belirlemiş olursunuz.

Bunun dışında, örneğin başlangıç seviyesindesiniz ve hedefiniz C1 seviyesi, bu kadar uzun bir yolu tek bir hedef süresine bağlamaktansa, arada katedeceğiniz seviyeleri alt hedeflere bölmek motivasyonunuzu arttıracaktır.

11. Son adım en kolayı, “doğru eğitim kurumunu” seçmek: yani bizimle iletişime geçin!

 

Bon courage!